Volfová Jana

13. dubna 2018 v 10:44 |  Učitelé

Informace o učiteli

Jméno: Jana
Příjmení: Volfová
Pohlaví: žena
Titul: PhDr.
Vyučované předměty: dějepis, zeměpis
Informace o učiteli: Českých dějin hrátky ošidné
Dějin a mýtů hrátky ošidné

Co o mně píší ostatní

ostrozok@seznam.cz (13. 08. 2016 00:09) - Veřejný komentář

http://www.pekargmb.cz/verejnost/gympl_absol.php?zobr=32

Historička Jana Volfová je přední autorkou vlastenecky zaměřeného časopisu Český dialog a velkou propagátorkou historie československých legií. Uveřejnila na desítky čtivých článků o české historii, které se staly základem bestselleru Českých dějin hrátky ošidné. Její písemný i ústní projev je založen na odborných znalostech, hlubokém českém vlastenectví a také elegantním a vtipném podání. Doktorka Volfová, emeritní profesorka Akademického gymnasia v Praze, pořádá též řadu přednášek pro členy Mezinárodního českého klubu, pro seniory a pro studenty. V roce 2011 získala ocenění Český patriot.

Jana Volfová (rozená Adášková) se narodila v Uhercích nedaleko Mladé Boleslavi, a ač se velmi záhy přestěhovala společně s celou rodinou do Veselé, nedá na své rodiště dopustit. Na své dětství vzpomíná s velkou láskou, ač to rodina neměla zase tak jednoduché, neboť otec, coby truhlář, byl po roce 1948 označen za živnostníka. Maminka pak svou jedinou dceru vedla k literatuře, zvláště pak k poezii, kterou měla velmi ráda. Z dětství vzpomíná především na charizmatického dědečka, za nímž často jezdila vlakem do Domousnic. Jeho téměř dvoumetrová postava v legionářské uniformě, v níž vždy hrdě vyrážel na1.máje, společně s jeho morálními vlastnostmi zřejmě daly základ k její velké lásce k legiím.

Po absolvování základní školy byla přijata na Gymnázium v Mladé Boleslavi. Pod vedením třídní profesorky Nechanické zapadla do humanitně orientovaného kolektivu studentů. Nepatřila sice k žádným premiantům třídy, ale během studií se velmi zajímala o historii a především o literaturu, vždyť získal od pana profesora Vozába zvláštní ocenění za to, že přečetla celou tehdejší školní knihovnu. I když se těšila na maturitu z latiny, vlivem reforem nakonec maturovala z matematiky.

Po maturitě nastoupila do Prahy na Vysokou školu pedagogickou obor dějepis a zeměpis. Během studií bydlela na privátě s Ludmilou Lojdovou, která později vytvořila ilustrace ke knize paní Volfové Českých dějin hrátky ošidné. Během studií se seznámila se svým pozdějším manželem, díky němuž poznala filmové prostředí. Studium zakončila diplomovou prací na téma W.Shakespeare a jeho doba.

Po absolvování VŠ prošla několik základních škol v Praze, aby pak nastoupila na "svoje" gymnázium - Akademické gymnázium v Praze, kde působila až do odchodu do penze a dnes se tam neustále ráda vrací coby emeritní profesorka.

Po roce 1989 uveřejnila na desítky čtivých článků o české historii, které se staly zá-kladem bestselleru Českých dějin hrátky ošidné. Kniha vyšla poprvé v roce 2002 a dočkala se hned několika vydání, později rozšířených. I dnes přednáší o svých oblíbených legiích, eman-cipaci žen, prostě o historii. Na Boleslavsku ji můžete potkat při přednáškách Univerzity třetí-ho věku, nebo třeba na akcích Osvětové besedy v Kosmonosích…

K jejím zálibám patří cestování. Projela téměř celý Blízký východ, střední Asii, Evropu, navštívila Rusko, Mexiko… Velkým koníčkem je také rodina, jež kromě tří dětí dnes také zahrnuje pět vnuček a jednoho vnuka.

Na závěr bychom citovali z předmluvy knihy Českých dějin hrátky ošidné: "Časy se mění a my se měníme v nich. Mám dojem, vlastně takřka jistotu, že časy se sice mění, ale člověk v nich bohužel nebo bohudík dost málo."
Vonnegut@seznam.cz (24. 06. 2010 13:19) - Veřejný komentář

Byla neustále vtipná až k trapnosti, pořád žvanila o svých dvojčatech, čímž nemám na mysli její ňadra, kterých si nemohli studenti nevšimnout, ale děti - dvojčata.
Rádobysžíravé poznámky .....
Karel.Fous@seznam.cz (25. 11. 2007 13:01) - Veřejný komentář

Vaše chování je 100 metrů pod úrovní řeznického psa, studente!
nynythottarot (21. 10. 2005 00:44) - Veřejný komentář

Student, který myslí, je pro studia ztracen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama